Rękawice nitrylowe bezpudrowe

Współczesna medycyna wymaga szeregu akcesoriów ochronnych, mających stanowić skuteczną barierę dla mogących przechodzić z lekarza na pacjenta (lub odwrotnie) mikroorganizmów: wirusów i bakterii. Do tych akcesoriów, zalicza się takie elementy, jak odzież jednorazowa, rękawiczki, jednorazowe narzędzia, przeznaczone do badań czy wreszcie - profesjonalne środki chemiczne, mające zapewnić optymalną czystość danej powierzchni w pomieszczeniu, gdzie przeprowadza się zabiegi.

Jednym z producentów i dystrybutorów tego typu rozwiązań jest krakowska firma Safemed. Ciekawą propozycją, jaką przygotowała firma Safemed dla wszystkich, którzy obserwują u siebie reakcje alergiczne na jednorazowe rękawice lateksowe, są rękawice nitrylowe, co ważne – bezpudrowe.

Rękawice jednorazowe, wykorzystywane w medycynie, muszą być przede wszystkim sterylne, jak również dopasowane do kształtu dłoni. Te dwa wymogi sprawiają, że ten typ rękawic jest trudny do założenia i do zdejmowania. Rozwiązaniem najczęściej stosowanym przez współczesnych producentów są rękawice lateksowe (z lateksu kauczuku naturalnego) oraz puder (skrobia kukurydziana), którym jest wysypane wnętrze rękawic.

Stosowanie pudru w rękawicach jednorazowych o przeznaczeniu medycznym to kontrowersyjna i jak do tej pory nierozstrzygnięta sprawa. Puder ma ułatwiać zakładanie i zdejmowanie, jednak, choć skrobia nie należy do grupy alergenów – część osób, które dłużej używają tego typu rękawic, obserwuje u siebie reakcje uczuleniowe: wysypki, podrażnienia naskórka, złuszczanie się skóry rąk, katary, łzawienia – aż do duszności włącznie.


SAFEMED Sp. z o. o. Sp. k.
Wielicka 181 A/22
30-663 Kraków
tel. 681-42-52

Zobacz także: